Cizí jazyk je jako stavebnice lega

Na začátku je to bedna plná neznámých kostiček různých velikostí a různých barev. Nevidíte žádné spojitosti, žádné souvislosti. Hromada kostiček vám připadá nepřekonatelná a neuchopitelná. Sami víte, co je při stavbe lega potřeba – trpělivost, výdrž a motivace. A vidět před sebou cíl.


Skládáte kostičku po kostičce. Třídíte díly podle barev, velikostí, funkcí. Pomalu to začíná dávat smysl. Rýsují se obrysy. Sem tam se něco nepovede, kousek se zboří, něco zapomenete, musíte se vrátit o pár kroků zpět. Už to není změť různých kostiček, jsou v tom jisté zákonitosti, práce pokračuje rychleji, motivace drží a stále před sebou vidíte cíl. A pak přijde ten moment, kdy prozříte. Je vám to najednou všechno jasné. Mluvíte a myslíte řečí lega. Víte co chybí, co posílit, co pozměnit. A hlavně víte, že každodenní úsilí přináší výsledky. Dílo se neboří, kostičku po kostičce se posouváte k cíli.

Chce to vydržet, někdy si nechat pomoct od „odborníka”, zkoušet různé metody, jak se pohnout vpřed. Nakonec je to bezva zábava. Stále je co zlepšovat, pozměňovat, obnovovat. A vy pochopíte, že i cesta je cíl.

A co pak??? Co třeba další krabici lega? :-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

28. 1. 2024