Zdvořilá angličtina

Hlavně v době cestování se může hodit pár tipů, jak nevypadat jako úplný nevychovanec. Ale tyto rady můžete využít i během roku, třeba na obchodních schůzkách.


Nejdůležitější je si správně a slušně objednat. I v češtině není zrovné objednat si stylem „chci hotdog a kolu”. Proto ani v angličtině neříkejte „I want a hotdog and a coke”. Zkuste třeba „I’d like hotdog and a coke” nebo při objednávání „I’ll have a hotdog and a coke, please”. Úsměv na tváři personálu zaručen :-)

Dalšími nezdvořiými větičkami jsou např. „that’ s a bad idea” nebo „you are wrong”. Angličané jsou v tomhle ohledu velmi diplomatičtí a věta typu „I’m not so sure that’s a good idea” nebo „I think you might be mistaken” vám stále nechávají dveře pro další komunikaci otevřené.

A na závěr pozor na používání rozkazovacího způsobu/imperativu. „Send me...”, „show me...” je vhodné nahradit zdvořilejším obratem „could je please send me...” či „could you please show me...”.

A proto: „I think that it is a very good idea to have a break now. I’d like a cup of coffee and a piece of chocolate cake.”

 

Klíčová slova: Angličtina

Andrea Lippová

7. 7. 2018