Dveře dokořán!

Ochota mluvit v cizím jazyce, byť na základní úrovni, ti pomůže otevřít dveře a poznat nové lidi a jejich kulturu. Přesvědčila jsem se o tom hned několikrát!


Někde je to nutnost, která ti pomůže sehnat levnější služby, např. domorodého taxikáře v Albánii, který tě pak zaveze na nádherné pláže, o kterých by ses jinak jen stěží dozvěděl.

Turkům se rozvítí oči a nasadí ten nejširší úsměv, když zjistí, že znáš pár základních frází a nebojíš se je použít :-) Čekají tě skvělé ochutnávky a informace (možná i vstřícnější ceny, ale tady člověk nikdy neví), které ti žádný delegát neposkytne. Samozřejmě si pak vypomůžeš angličtinou nebo němčinou (ale počítej s takovou tureckou verzí :-)

Chceš se zbavit „vlezlých” masajských obchodníků, kteří na tebe neúnavně čekají na pláží, a v momentě, kdy vykročíš z hotelových prostor, se na tebe sesypou s nabídkami suvenýrů? Prohoď s nimi pár vět ve svahilštině! To je uklidní. A třeba budeš mít štěstí jako já a naučí tě několik základních frází v masajštině. Těmi pak překvapíš všechny ostatní dotěrné obchodníky :-))

Ale není třeba jezdit vždy tak daleko. Italové a Španělé bývají velmi vděčni, pokud se prokážeš jistou znalostí jejich jazyka. Zkus trochu více než jen „Buongiorno” nebo „Buenos días”. Musíš je ale trochu „zpomalit”, tempo jejich řeči může být vražedné.

A co třeba takoví Maďaři? Na služebních schůzkách ke mně byli celkem odtažití. Roztáli až na firemním večírku, když zjistili, že si s nimi nejen přiťuknu, ale ráda dám všanc svou základní znalost maďarštiny.

A proč se tady dělím o své poznatky a zkušenosti? Hlavní je, aby ses nebál a použil třeba jen základní fráze, projevil zájem o nové lidi a jejich kulturu. A hlavně, hlavně nezapomínej na široký úsměv :-)))

 

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

7. 7. 2024