Jiný jazyk? Jiné písmo?

Někdy je cizí jazyk spojený s jiným písmem, což určitě prodlouží počáteční fázi učení, než se dostanete k nějaké první rozumné větě :-)  S tím je třeba počítat, ale rozhodně se nejedná o nepřekonatenou překážku.


Naopak to můžete považovat za výzvu pro vaše mozkové závity, které tím dobře promažete. Pro jiné písmo než latinku nemusíte jít daleko, stačí třeba na jih Evropy do Řecka.

Řecké písmo je nejstarší v Evropě a i když ho v jiných jazycích nevyužijete, s jednotlivými písmenky se setkáte třeba v matematice, fyzice nebo chemii. Stejně jako v dobách starého Řecka má i dnes tzv. alfabeta 24 znaků, ale hlásek má o něco více, protože spojením dvou písmen vznikne nová hláska (m+p = b), nebo naopak jedno písmeno se vyslovuje dvěma hláskami (ks, ps).

První úskalí vás čeká při samohlásce „i”, kterou lze zapsat pěti různými způsoby (což je dáno historicky, tzn. pravidla tady nehledejte), hlásky „e” a „o” mají zápisy pouze dva :-)

Zajímavostí je, že místo našeho otazníku řečtina používá středník :-)

Řecké písmo zvládnete během pár dnů a o to větší bude vaše radost, když si na příští dovolené v Řecku přečtete názvy měst a vesnic v původním zápise :-)))

Klíčová slova: Řečtina

Andrea Lippová

5. 5. 2024