A který bude ten dvacátý?

Devatenáct je takové zvláštní číslo, ale zaokrouhlit počet jazyků jen tak na dvacítku, bude nejprve vyžadovat nějaké studium.


Ovšem nejprve se musím rozhodnout, který cizí jazyk to bude (přece jenom jich je na světě kolem 7800, každý den nějaký zanikne, ale nějaký nový přibude). Je to pokaždé dlouhý proces. Proto jsem se tentokrát rozhodla udělat si sama se sebou takový malý brainstorming.

Do žádného exotického jazyka se mi nechce, arabština s čínštinou tyto potřeby dostatečně pokrývají. Avšak chtěla bych zvolit jazyk z nějaké skupiny, kterou ještě nemám probádanou. Napadají mě dvě. Buď slovanský jazyk z balkánského poloostrova, nebo něco z pobaltí. Balkán by se nabízel, není to daleko, teoretické znalosti by se daly snadno využít v praxi. Nicméně pobaltí mě láká víc, důvod nevím, ovšem dávám vždy na svou intuici.

Pobaltské jazyky jsou již většinou vymřelé, ale zbyly nám tady dva významné, a sice lotyština a litevština. Oba znějí zajímavě a rodinná rada doporučuje litevštinu, takže to asi vyhraje. :-) Dám brzy vědět!

Klíčová slova: Tipy na výuku, Litevština, Zajímavosti

Andrea Lippová

8. 4. 2024