Německá četba pro pokročilé

Mezi mé velmi oblíbené autorky patří Ildikó von Kürthy, německá spisovatelka a novinářka z Hamburku. Je zhruba v mém věku a její hrdinky mě doprovázejí už čtvrt století.


Romány Ildikó von Kürthy jsou velmi čtivé a vtipné, i když se umí dotknout také citlivých témat, jako např. citová závislost nebo smrt. Její hrdinky jsou vždy přibližně v mém věku, takže si výborně rozumíme :-) První knihou,  kterou jsem četla (dokonce dvakrát!), je „Mondscheintarif”, její prvotina. Příběh byl rovněž zfilmován, kritiky jsou ovšem smíšené.  Mladá hrdinka se snaží získat a udržet chlapa, je velmi sebekritická a zažije nejedno faux-pas.  Ideální četba u skleničky vína nebo ve vaně (nebo u obojího!)

Aktuálně vyšel román „Morgen kann kommen”, ve kterém se prolínají osudy dvou sester a jejich přátel. Sestry k sobě po 15 letech nacházejí opět cestu, kterou jim zatarasil narcista v pravém slova smyslu. I když je kniha napsána s humorem, dotýká se již vážnějších témat a v závěru může ukápnout i slza. Ildikó slibuje pokračování, které by mě opravdu potěšilo.

Jazyk Ildikó von Kürthy je velmi bohatý, proto doporučuji spíše pokročilým němčinářům. Skvělá příležitost, jak si rozšířit slovní zásobu, procvičit komplexní gramatiku v praxi a ještě se u toho pobavit !

Hodnocení knihy Morgen kann kommen (5-1):

zábava: + + +++

dobrodružství/napětí: +++

láska: ++++

celkem: +++++

Klíčová slova: Němčina, Četba

1. 1. 2024