Prázdniny - ukažte se v praxi!

Prázdniny a dovolená jsou ideálním časem pro využití cizích jazyků „v reálu”. Pokud jedete do zahraničí, tak se opravdu nebojte mluvit. Chyby nikomu nevadí. Nasávejte atmosféru, sledujte zvyklosti, sbírejte materiály, foťte cedulky a mluvte s „domorodci”. Určitě vaši snahu ocení!


Lidé se často bojí mluvit, protože se obávají chyb. Ale zkuste se na to podívat z druhé strany. Copak oni mluví česky? Vsadila bych se, že většina z nich určitě ne. A vy mluvíte plynně česky, a ještě k tomu cizím jazykem. Tak na to buďte náležitě hrdi a mluvte. Jen praví domorodci vám ukážou to zajímavé a podstatné, můžete navázat nová přátelství, získat cenné kontakty. A bonus navíc – procvičíte se v cizím jazyce.

Před odjezdem zaktivujte své znalosti, pročtěte si zajímavé větičky, které jste si během studia zapsali a gramatiku nechte stranou – té se věnujte během vyučování :-). Ideálně doplňte četbou něčeho zajímavého na internetu nebo se pusťte do cizojazyčné knihy (klidně i ve snadnější variantě, např. od EasyReaders). Hezky vás to nakopne a komunikaci nestojí nic v cestě.

PS: Před cestou do Mexika (před dávnými lety) jsem stihla jen 10 lekcí španělštiny. Po třech týdnech španělštiny s domorodci jsem si připadala, že jazyk bravurně ovládám. A až mnohem později jsem se dozvěděla o existenci subjunktivu  :-)

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

15. 5. 2023