Albánština po restartu

A znovu další restart! Jak se chová cizí jazyk po delší pauze?


Záměrně dávám některým jazykům pauzu, a to na různých úrovních. Chtěla bych si tak vyzkoušet, kolik toho člověk zapomene, nebo jak rychle se rozpomene :-) Nejprve jsem to zkoušela (neplánovaně) s maďarštinou, kde ta pauza byla opravdu dlouhá, určitě přes dvacet let (o tom jsem napsala jiný článek na blogu). Druhým kandidátem je albánština, kde jsem dosáhla zhruba úrovně A2 (s odřenýma ušima) a dala si tak rok pauzu.

A jaký je výsledek? Obavy jsem měla, nechtěla jsem přijít o to vše, co jsem se v albánštině naučila (je totiž obtížné sehnat dostatek materiálu, přece jenom to není až tak typický cizí jazyk). Ale ufff (shyqyr! – díky bohu!), je to tam, chce to všechno zopakovat, ale jde to velmi rychle, a pojede se dál.

Takže se nebojte nechat někdy cizí jazyk odpočívat, on tam na vás někde v zadních mozkových závitech čeká, až ho zase probudíte k životu, a o to snadněji vám to pak půjde. :-)

Btw. albánština je velmi zvláštní a krásný jazyk (sa bukur! tak krásný!) a Albánci (kteří cizími jazyky zatím moc nemluví) vaši snahu velmi ocení.

 

Klíčová slova: Albánština, Tipy na výuku

7. 7. 2023