Už jste našli tu nejlepší metodu?

Pořád hledáte tu nejlepší metodu, jak se naučit cizí jazyk? Nebo jste přesvědčeni, že se cizí jazyk naučíte jen v cizí zemi, že to tady v našich podmínkách není možné?


Hned na začátku vás mohu uklidnit. Už nehledejte, univerzální (nejlepší) metoda neexistuje :-) A zároveň si můžete taky oddychnout, protože nemusíte nikam jezdit, abyste se naučili cizí jazyk.

Neomezujte se jen na jednu metodu. Vytvořte si „vlastní směsku”, která vás bude bavit, na kterou se budete každý den těšit. Zjistěte, co vám dělá radost. Je to čtení knih, ať už adaptovaných nebo v originále? Nebo spíše rádi posloucháte a podcasty vám poskytnou jak zajímavé informace, tak cizojazyčný obsah? Dáváte přednost komunikaci a najdete si lektora? Rádi pracujete se slovíčky, rozdělujete si je do skupin, píšete do tabulek, vytváříte krátké věty? Pak jsou tady písničky, články na internetu, nastavení mobilu v cizím jazyce, „samomluva” v cizím jazyce, no je toho celkem dost...

Vytvořte si systém, který se stane vaší rutinou. Na ceste do práce něco poslouchejte nebo čtěte. Když jste unaveni, procvičujte si slovíčka v aplikaci na mobilu. Večer si pusťte film, klidně s titulky v cizím jazyce. Poslechněte si písničku, ale prozkoumejte i její text.

Zásadní věc, a to se budu klidně opakovat – musí vás to BAVIT, musí to být zábava, musíte se na to těšit :-))) Pak si na to vždy najdete čas, protože co vás baví, to se stane i vaší prioritou. Tak vám držím palce!

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

5. 9. 2022