Proč se učit slovesné kmeny v arabštině?

Arabština je můj oblíbený jazyk - ostatně, který není. Sice mi trvalo delší dobu, než jsem částečně odkryla systém, který se za ním skrývá, ale najednou to celé začalo dávat daleko větší smysl!


Rozhodujícím mezníkem byla kapitola o rozšířených kmenech slovesných. Prý je to kapitola, která mnoho studentů nenadchne, avšak dle mého je jednou z těch klíčových. Celá ta směsice nicneříkajících slov a slovních spojení najednou dostane význam a odhalí se zajímavá logika. Je to vlastně jeden z nejdůležitějších prostředků ke tvoření nových slov v arabštině. A taky vám to pomůže najít arabské slovíčko v kořenovém slovníku.

Tak jako máme my různé přípony a předpony, tak má i arabština své prostředky, jako např. předpony, zdvojování souhlásek, prodlužování samohlásek a různé další vpony. Existuje zde i jistá pravidelnost, proto se vyplatí naučit se zástupce jednotlivých slovesných kmenů a poté podle nich odvozovat další slovesa.

Kmenů je tedy celkem hodně. U sloves, která mají tři souhláskové kořeny, je jich dokonce 18!!  Ovšem nic se nejí tak horké. Takže doporučuji zvládnout hlavně první základní kmen a devět kmenů rozšířených. I tak to dá docela zabrat.

A co vám to přinese?  Nebude pro vás už problém tvar perfekta a imperfekta, pravidelný bude i rozkazovací způsob, budete umět vytvořit podstatné jméno slovesno (masdar), stejně jako příčestí přítomné i trpné (která se často využívají i jako podstatná jména). Tzn. od každého slovesa budete umět (téměř) automaticky odvodit několik dalších slov, což přispěje k obohacení slovní zásoby a ke snížení frekvence používání slovníku. :-)

Puzzle jsem měl ráda odjakživa, a tohle arabské se konečně dobře skládá :-)

Klíčová slova: Arabština

Andrea Lippová

27. 11. 2023