Proč se učit slovesné kmeny v arabštině?

Arabština je můj oblíbený jazyk, ostatně, který není. Sice mi trvalo delší dobu, než jsem odkryla systém, který se za ním skrývá, ale stálo to rozhodně za to.


Rozhodujícím mezníkem byla kapitola o rozšířených kmenech slovesných. Prý je to kapitola, která mnoho studentů nenadchne, avšak dle mého je jednou z těch klíčových. Celá ta směsice nicneříkajících slov a slovních spojení najednou dostane význam a odhalí se zajímavá logika. Je to vlastně jeden z nejdůležitějších prostředků ke tvoření nových slov v arabštině.

Tak jako máme my různé přípony a předpony, tak má i arabština své prostředky, jako např. předpony, zdvojování souhlásek, prodlužování samohlásek a různé další vpony. Existuje zde i jistá pravidelnost, proto se vyplatí naučit se zástupce jednotlivých slovesných kmenů a poté podle nich odvozovat další slovesa.

Kmenů je tedy celkem hodně. U sloves, která mají tři souhláskové kořeny, je jich dokonce 18!!  Ovšem nic se nejí tak horké. Takže doporučuji zvládnout hlavně první základní kmen a devět kmenů rozšířených. I tak to dá docela zabrat.

A co vám to přinese?  Nebude pro vás už problém tvar perfekta a imperfekta, pravidelný bude i rozkazovací způsob, budete umět vytvořit podstatné jméno slovesno (masdar), stejně jako příčestí přítomné i trpné (která se často využívají i jako podstatná jména). Tzn. od každého slovesa budete umět (téměř) automaticky odvodit několik dalších slov, což přispěje k obohacení slovní zásoby a ke snížení frekvence používání slovníku. :-)

Puzzle jsem měl ráda odjakživa, a tohle arabské se konečně dobře skládá :-)

Klíčová slova: Arabština

Andrea Lippová

15. 3. 2022