Umíte anglicky a německy? Tak zkuste i norštinu!

I když norsky mluví zhruba jen pět milionů lidí, mohou volit hned mezi dvěma variantami norského jazyka. Pokud si zvolíte variantu bokmål, kterou mluví asi 85% Norů, využijete znalosti angličtiny a němčiny, protože podobnost s nimi budete nacházet na každém kroku.


Norština je velmi zábavná, hlavně její výslovnost a intonace. Melodie jazyka působí velmi hravě a vyloženě svádí k pravidelnému poslechu. Výslovnost není nijak závratně složitá, existují určitá základní pravidla, která se pak mohou regionálně lišit. Důležitý je přízvuk, který má vliv na délku slabiky. Tady pomůže poslech, kterým to dostanete celkem snadno do ucha.

Umíte německy? Pak hravě zvládnete minulý čas. Umíte anglicky? Pak určitě najdete spoustu převzatých slov z angličtiny, někdy obohacené o norské koncovky. Stejně jako němčina a angličtina disponuje norština neurčitým a určitým členem, ovšem člen určitý se připojuje k podstatnému jménu, což vyžadujete trochu zvyku (i cviku).

Pokud mluvíte norsky, budou vám rozumět i v Dánsku a Švédsku. Sami pak zvládnete pochopit některé dánské texty a pravděpodobně se jakž takž domluvíte i ve Švédsku. (Norština patří podobně jako dánština, švédština, islandština a faerština do skupiny severogermánských jazyků. Všechny tyto jazyky vycházejí ze společné staroseverštiny, ke které má nejblíže islandština – velmi starý jazyk, na který bych se také ráda podívala zblízka :-).

Norštinu zvládnete i jako samouci, ale s někým si popovídat je samozřejmě nejvíc. Od té doby, co jsem si dopřála lektorku norštiny, patří tento jazyk k mým velmi oblíbeným. Dokonce jsem si v Norsku koupila první knihu v originále, což je sice oříšek, ale učení vás musí hlavně bavit. A mě čtení opravdu motivuje.

Takk for oppmerksomheten og farvel :-) (děkuji za pozornost a nashledanou)

 

 

Klíčová slova: Norština

Andrea Lippová

28. 4. 2023