Co čtete v polštině?

Pro pokročilé ze srdce doporučuji všude vysoce hodnocenou Olgu Tokarczukovou. Ne všichni ji uznávají, ale v každém čtenáři určitě zanechala nesmazatelnou stopu. Nobelovku určitě nedostala jen tak :-)


Krásný jazyk, neotřelé nápady, vysoký stupeň imaginace – prostě výborná literatura pro upevnění současného polského jazyka. „Opowiadania bizarne” jsou často opravdu bizarní. Každá z deseti povídek vás zavede úplně někam jinam, a to jak v prostoru, tak i v čase. Někdy trochu sci-fi, jindy historický román nebo černý humor či horor. Svět podle Tokarczukové není jednoduchý, ani srozumitelný. Je v něm plno nevysvětlitelného a tajemného. Já jsem si někdy přála pobýt v tom světě déle (Transfugium, Wizyta).

Každá povídka vás vtáhne do děje a konec většinou překvapí. Někdy i tím, že prostě není. Může vzbudit rozpaky i otevřít spoustu zvláštních otázek a odpovědi nechat na čtenářích. Někdy hledáte smysl celé povídky, ale pocit tajemna a neuchopitelna zůstává.

A mám pro vás další svůj objev – polskou autorku, žijící na česko-polském pomezí, Danutu Chlupovou. Ale ta si zaslouží zvlášní příspěve.

Hodnocení (5-1):

zábava: + + ++

dobrodružství/napětí: +++

láska/vztahy: ++

celkem: +++++

Klíčová slova: Polština, Četba

Andrea Lippová

23. 1. 2023