Proč je občas nutná delší dovolená?

Při učení jazyků je nutná rutina. O tom není sporu. Pravidelný kontakt s jazykem, přirozené vstřebávání slovní zásoby a gramatiky, poslech, četba. Ovšem občasné vybočení z rutiny může pomoci nastartovat velké změny!


Pokud jedete na prodloužený víkend nebo si dopřejete pár dnů dovolené, vaše mysl si ještě ani nestačí zvyknout na nový modus operandi a vy už se vlastně vracíte zpět do každodenní rutiny. Teprve po několika dnech zpomalíte fyzicky i psychicky a začnete si uvědomovat, že život má i jiné stránky než práci, povinnosti, učení… Uvidíte život z jiné perspektivy, pročistíte si hlavu od negativních nebo stresujících myšlenek a najednou se vytvoří místo pro něco nového. Druhý týden dovolené si už vyloženě užíváte a zjišťujete, že jste plni nových nápadů a zlepšení - jak pro svůj osobní život, tak i pro pracovní nasazení. Ideálně máte tu možnost a zůstanete na dovolené ještě třetí týden, kdy všechny její benefity exponenciálně porostou. Z dvou- až třítýdenní dovolené jste pak schopni čerpat i několik měsíců.

Něco podobného platí i pro cizí jazyky. Občas je pauza více než prospěšná (pokud nejste úplný začátečník). V hlavě se vám všechno pěkně srovná, najde si své místo a vy po nějaké době osvěžíte své znalosti a budete mít prostor je dále  prohlubovat. Delší pauza/dovolená vás často přiměje i k lepšímu plánování a sledování vlastních cílů, což je u cizích jazyků (a samozřejmě i jiných dlouhodobých projektů) absolutně nezbytné.

Takže nezapomeňte, že více volna vás může paradoxně posunout pracovně i soukromě o velký skok vpřed.

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

15. 9. 2022