Jak začínám s novým jazykem já?

Každý má určitě svůj vlastní přístup, který vychází z konkrétní motivace, proč se daný jazyk učí.  Něco jiného je, pokud se jedná pouze o váš koníček, a nebo pokud se to musíte naučit třeba do práce (a moc se vám do toho nechce :-O)


Přemýšlela jsem o svých začátcích… Nejprve si ten jazyk tak trochu oťukám, seznámím se s ním, naposlouchám si ho, nijak se nestresuju. Využívám hodně duolingo nebo si poslechnu nějaké základní věty na youtube. Pak se začnu pídit po různé literatuře. Kouknu, co vyšlo u nás (na začátek něco easy), pak co nabízí amazon apod. To už jsem tak trochu „chycená” a základní turistické obraty a počítání do deseti mi nestačí. Vyčlením si v týdnu nějaký čas (nebývá to žádná sláva, maximálně 2 x 30 minut) a pomalu se to rozjede. Ale aby to mělo nějaký smysl, chce to pravidelnost, která se u mne nastaví sama, protože chci vědět víc a v prolukách toho vždy dost zapomenu (což je u nového jazyka běžné a už dávno mě to nevytáčí).

Jakmile se nový jazyk usídlí v hlavě natrvalo, nejsou menší prodlevy problém. Slovíčka a obraty se jen tak nevypaří a lze rychle navázat na předchozí učivo. Přichází na řadu hledání možností, jak si v tom jazyce popovídat. Hlava praská ve švech, je plná slovíček, spojení, pravidel, krátkých textů, které chtějí ven a přichází „the moment of truth”. Bylo to k něčemu? Většinou si seženu lektora, se kterým jednou týdně mluvím přes skype. Po pár konverzacích se rozmluvím a nakopne mne to pořádný kus dopředu. Dělám hromadu chyb, vztekám se :-), když se mi někdy jazyky pletou , ale vím, že je to součástí procesu.

Chci samozřejmě víc a mým dalším cílem je přečíst si knihu v originále. A to už je ten moment, kdy si sama sobě poklepu na rameno (protože to za vás nikdo neudělá :-) a z hloubi duše se pochválím. Teď už stačí jen pilovat, poslouchat, číst, prostě obklopit se hromadou inputu. V cizím jazyce totiž platí, že čím více inputu, tím rychleji dojde i na kvalitní output. Přeloženo: čím více budete vstřebávat cizí jazyk z různých zdrojů (poslech, čtení, internet, rozhovor s lektorem, kamarády, písničky, mobil v cizím jazyce atd.), tím lépe se v něm budete vyjadřovat. Jeden z nejtěžších přechodů je totiž přechod od pasivního porozumění k aktivnímu používání jazyka.

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

24. 2. 2021