Jak se neblokovat při mluvení?

Každý z nás by se rád vyjadřoval v cizím jazyce plynule, přirozeně a bez větších bloků. Ale většinou opak bývá pravdou. V cizím jazyce se cítíme nepřirozeně, koktáme, máme strach udělat chybu, jsme prostě zablokovaní. Moje tři základní rady jsou úplně jednoduché, ale fungují!


Většinou se zablokujeme, když nám chybí slovíčko nebo si nejsme jisti nějakým gramatickým pravidlem. Ještě stále máme v hlavě věty učitelů, jako např. „Je třeba učit se slovíčka nazpaměť!” „Musíš procvičovat gramatiku a dělat cvičení!” Ale přesně tyhle věty nám vytváří v hlavě bloky a stresují nás. Co tedy dělat?

  1. Nemluvte rychle! Stres často způsobí, že zrychlíme naše tempo a chybí nám čas na přemýšlení, vznikají nepříjemné pauzy, prodlevy. Proto mluvte pomalu, rozvážně a nezapomeňte
  2. dýchat! Zásobujete tak mozek kyslíkem, který potřebuje pro své optimální fungování.
  3. Neblokujte se, když neznáte slovíčko! Ani v rodném jazyce si někdy nevzpomenete na to pravé slovo, ale to neznamená, že přestanete mluvit. Prostě ho nějak opíšete, pomůžete si rukama, nohama apod.

A hlavně  se nebojte dělat chyby, když mluvíte v cizím jazyce. Je to součást přirozeného procesu, bez toho se prostě neobejdete. Pokud se chcete zlepšit v mluvení, hodně poslouchejte vhodné podcasty, poslouchejte je několikrát, dokud si mozek věty a konstrukce neosvojí. Povídejte si v cizím jazyce sami se sebou, vytvářejte si příležitosti pro využití nových slovíček. Vydržte ve svém usilí a po malých krůčcích se posouvejte dopředu! :-)

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

4. 1. 2021