Moje maďarština a aglutinace

Tak asi před třemi lety jsem se zde oficiálně zavázala k restartu maďarštiny po téměř 25 letech. A jak to vypadá dnes? :-O


Knihy si zatím ještě nepřečtu, na film se nepodívám, ale maďarština mě fascinuje stále stejně, krůček po krůčku objevuji stavebnici tohoto jazyka, který v mnoha lidech vyvolává zděšení. Nicméně pro mne v tom jazyce všechno do sebe krásně zapadá, není to nesrozumitelná změť nerozpoznatelných slov a krátké, jednodušší texty mi dělají velkou radost.

V maďarštině najdete gramatické prvky, se kterými se jen tak nesetkáte (je to totiž aglutinační jazyk a agglutinare znamená v latině slepit). Třeba místo předložek mají záložky :-) Vlastně slova jsou takovou lepenicí, kterou musíte rychle rozlepit, abyste správně porozuměli. Učení slovíček je dobrý trénink pro mozkové buňky, tady mi hodně pomáhají jednoduché aplikace na mobilu, prostě trošku dril. Ještě stále hledám jednoduché, kvalitní podcasty, které by mi pomohly natrénovat poslech a porozumění dlouhých slov plných záložek.

Trochu jsem se bála konverzací s lektorkou, přece jenom je to takový prubířský kámen, který ukáže, jak na tom opravdu jste. Ale obavy nebyly na místě :-) Na každou lekci se moc těším a mám opravdu radost z toho, když jí rozumím a dokonce vím, co odpovědět :-)

No a ty aglutinační jazyky se mi tak zalíbily, že jsem se pustila i do turečtiny a finštiny :-)

Klíčová slova: Maďarština

Andrea Lippová

30. 6. 2022