TRIKY, jak si zapamatovat slovíčka

Kouzelnou pilulku pro vás nemám, ale existuje pár rad/triků, které vám pomohou zapamatovat si slovíčka NAPOŘÁD! Samozřejmě to vyžaduje i vaši snahu a práci :-) Ale už pro vás nebude tak frustrující, že se vám slovíčka zase někam vypařila…..


Nejdůležitější radou je UČTE SE UŽITEČNÁ SLOVÍČKA. Pokud jedete na dovolenou, učte se slovíčka, které využijete. Pokud se připravujete na studium, koncentrujte se na slovíčka, která budete potřebovat. Pokud nebudete moci naučená slovíčka procvičovat, snadno je opět zapomenete. A hned následuje rada druhá: naučená slovíčka POUŽÍVEJTE. Nuťte se do toho je používat, zařadit je do svého aktivního slovníku. Můžete je využít při komunikaci s přáteli/lektory na skypu, nebo si můžete psát deník v cizím jazyce, který si jednou za týden opět přečtete, a tím si použitá slovíčka zafixujete v paměti. Mozek funguje trochu jako sval – musí se procvičovat. PRAVIDELNĚ si slovíčka OPAKUJTE. Máte hodně možností, jak na to. Pište si slovníček, nacvakejte si je do excelovské tabulky, stáhněte si nějakou vhodnou aplikaci, která umožňuje procvičování slovní zásoby, mluvte sami se sebou.Nezapomeňte se obklopit dostatečným OBSAHEM/INPUTEM. Čtěte, poslouchejte podcasty, koukejte na filmy, prostě dejte mozkovým buňkám příležitost nasávat cizí jazyk. Další důležitou radou je NESTRESUJTE SE. Pokud vám vypadne slovíčko, nejste si jisti gramatikou, nestresujte se, nepanikařte, zhluboka se nadechněte (tím získáte čas) a zkuste to říct jinak, jinými slovy :-) Pokud se budete usilovně snažit najít to správné slovo, určitě se práve v tu chvíli neobjeví :-)

A závěrečná rada zní: vyberte si to, co funguje a pomáhá právě VÁM! Neradi píšete deník? Tak si zvolte, jinou metodu, jak si zopakovat slovíčka. Pomáhá vám stará metoda psaní si slovíček do sešitku? Proč ne? Pokud to funguje, pokračujte v tom. Učení cizího jazyka vás musí především bavit, pak půjde snadno a rychle :-) Držím vám palce!

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

4. 10. 2020