Jak se člověk stane polyglotem?

Plánuje to předem? Je to jeho sen? Jak se to stane, že někdo ovládá více cizích jazyků?


Když se učíte první cizí jazyk, asi se vám zdá velmi nepravděpodobné, že byste tuhle dřinu museli postupovat podruhé, potřetí, popáté, podesáté… Ale pokud máte štěstí a „chytne” vás to, budete se na to třeba i těšit.

Klasickou metodou se polyglotem asi nestanete. Zaprvé vás určitě odradí mraky nových slovíček, tlusté učebnice gramatiky a neschopnost se plynně domluvit i po delším kurzu. Tudy cesta nevede. Ale pokud se vydáte přirozenou cestou, máte šanci. Na prvním místě totiž nejsou sáhodlouhé gramatické poučky a nekonečné seznamy nových slovíček, na prvním místě je INPUT. Tzn. poslech, četba, každodenní kontakt s cizím jazykem (třeba jen 5-10 minut). Tak jako malé dítě týdny a měsíce vstřebává a nasává velké množství INPUTu, musíte se i vy ponořit do do přirozeného světa cizího jazyka.

Není důležité hned vědět, PROČ to tak všechno funguje. Prostě to tak je a po nějaké době si v tom určitě uděláte systém (stejně jako dítko ve škole). Mlha se začne rozpouštět a všechno vám bude najednou jasné. Mozek si při pravidelném poslechu zvykne na celé konstrukce a mluvení vám přijde úplně přirozené (na rozdíl od výsledků po klasickém kurzu). Čtením autentických textů si zase posílíte schopnost správně psát.

Dnes je na internetu k dispozici dostatek poslechového materiálu a je dobré si vždy vybrat to, co vám dělá radost. Tzn. pokud jste sportovec, přihlašte se k odběru newsletteru v cizím jazyce, který se tomuto tématu věnuje. Pokud rádi vaříte, najdete na internetu nepřeberné množství rad a receptů. A totéž platí pro cestování, zahradničení atp. Stejně se tak se můžete přihlásit do nějaké skupiny na sociálních sítích a psát si příspěvky s podobně založenými lidmi.

Touhle cestou si usnadníte cestu od pasivního porozumění k aktivnímu používání. A u dalších jazyků to bude fungovat stejně tak. Vypěstujete si denní/týdenní rutinu, která vás bude posouvat krok za krokem vpřed.

Kdyby se o přirozené/autentické/automatické cestě vědělo nebo psalo už dřív, ušetřilo by mi to roky zbytečné dřiny!! Dnes si stačí vybrat nový cizí jazyk a zhruba za necelý rok se domluvím na slušné úrovni a za dva si troufnu i na beletrii v originále (vyjma pro Evropany složitější jazyky, kde je těch krůčků potřeba opravdu hodně!).

O zkušenosti se ráda podělím (andrea@flexikurz.cz), dnes hovořím plynně šesti cizími jazyky (němčina, angličtina, španělština, italština, francouzština a polština), slušně se domluvím dalšími dvěma (ruština, maďarština) a učím se k tomu ještě arabsky, čínsky a albánsky. Který bude ten další, zatím nevím :-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

1. 7. 2022