Arabština - metoda KROK ZA KROKEM

Proč se chceš proboha učit arabsky? Takový těžký jazyk? A to písmo? – Tak to byla ve zkratce první reakce mých rodičů. Žádná chvála, žádné nadšení. Nevadí ...


Před pár lety jsem se rozhodla pro arabštinu. A rozhodně toho nelituji. Je to nádherný jazyk, úplně jiný než ty naše slovanské, germánské či románské. Někdy je to pravda trochu frustrující, jak pomalu se sunu dopředu, ale výborně si procvičím vytrvalost a píli. Zde se mi osvědčila metoda „krok za krokem“. Tzn. pracovat pravidelně po malých dávkách. Při delších prodlevách jsou ztráty zbytečně velké. :-O Btw. tuto metodu doporučuji i u jiných cizích jazyků!!!

Mnoho lidí si myslí, že by nezvládli to písmo, je přece úplně jiné, dokonce se píše zprava doleva. Mohu vás ale uklidnit, písmo je to nejjednodušší, co se arabštiny týče, a jeho směr nečiní žádné potíže. Ono by se to opačně ani napsat nedalo :-O

Jeden z největších zážitků bylo zjištění na dovolené v arabském kraji, že už všechny ty cedulky a nápisy umím aspoň přečíst! Pak přišlo porozumění a úspěšná práce se slovníkem a teď si brouzdám různými jednoduchými podcasty. Ještě si ovšem musím počkat na finální zážitek, až si budu moci plynule arabsky popovídat :-O) Panečku, to jsou cíle :-)))

Pro mne jako pro španělštináře je arabština zajímavá i kvůli jejímu vlivu na španělštinu.  Více než 4000 španělských slov má arabský původ, hodně jich najdete mezi zeměpisnými názvy – třeba u těch, které začínají na AL si můžete být téměř jisti, že mají arabský původ. AL je totiž arabský určitý člen.

A pár se jich vyskytuje i v češtině, dokonce mezi ně patří celkem běžná slovíčka jako např. káva,  cukr, cifra, havárie  a nebo třeba alkohol (zase ten člen).

Tak snad jsem vás aspoň trochu nalákala na něco exotického :-)

 

Klíčová slova: Arabština

Andrea Lippová

10. 7. 2023