Poslech? Ale kdy?!

Jedním z hlavních pilířů, jak se rychle a automatiky naučit cizí jazyk, je POSLECH. O tom není sporu. Ale kdy a co poslouchat?


Poslech musí být autentický, zajímavý, resp. zábavný. Nikoho nebaví poslouchat, desetkrát, dvacetkrát nebo i vícekrát nezajímavá audia. Proto věnujte výběru podcastů obzvláštní pozornost. Dnes již existuje mnoho výborných podcastů, vyberte si určitě ty, které jsou pro vás zajímavé, srozumitelné (měli byste rozumět zhruba 80%) a ke kterým se budete rádi vracet. Kvalitní podcasty jsou vytvořeny tak, aby vám jednoduchým způsobem vštěpovaly jazykové konstrukce a gramatické jevy nenásilnou formou. I těžší gramatické záležitosti jako subjunktiv nebo předložkové vazby se vám postupně vryjí do mozku.

Je ovšem VELMI důležité poslouchat opakovaně, některé studie tvrdí, že až třicetkrát. Já bych si dovolila tvrdit, že je to individuální. Když posloucháte poprvé, podruhé, potřetí, připadá vám vše nové. Později už víte, co přijde, konstrukce vám přicházejí na mysl dříve, než je uslyšíte. V dalším kroku můžete části vět předříkávat, text máte v hlavě zautomatizovaný. Naučili jste se nejen nová slovíčka, ale hlavně celé vazby, které se staly úplně přirozenými. A tady nastává čas na změnu audia nebo podcastu.

A kdy poslouchat? Kde najít čas na několikanásobný poslech stejného audia? Využívejte tzv. MRTVÝCH ČASů. Možností je hodně a uvidíte, že za den dáte dohromady 30-60 minut jinak nevyužitého času. Např. při cestě do práce autem nebo veřejnou dopravou, při vaření nebo žehlení, při joggingu, při čekání ve frontě apod. Pro mě díky poslechu cizojazyčných podcastů získalo žehlení úplně novou dimenzi :-) Pravidelně poslouchám např. espaňol automático, spanish podcast, italiano semplicemente nebo francais authentique.

Vytvořte si z poslechu denní rutinu, zautomatizujte si ho jako domácí práce a po nějaké době (počítejte zhruba po třech měsících pravidelného poslechu, ale je to individuální) si uvědomíte, že jste se posunuli z fáze porozumění (pasivní fáze) do fáze dorozumění se/vyjádření (aktivní fáze). A o to tady celou dobu jde! :-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

9. 8. 2020