Tři strategie, jak mluvit plynně cizím jazykem

Existuje mnoho rad a návodů, jak mluvit plynně cizím jazykem. Zkusme se podívat na následující tři :-) Vyberte si alespoň jednu a aplikujte ji po celý měsíc, tak se stane součástí vaší rutiny.


  1. Vyčleňte si „HODINU CIZÍHO JAZYKA“. Bude to hodina, kdy budete mluvit jen v cizím jazyce. I když se to může zdát na začátku frustrující, je to jen otázka cviku. Je lepší naplánovat si tuto hodinu na dobu, kdy jste doma nebo s někým, kdo také mluví stejným cizím jazykem. Důležité je mluvit NAHLAS. Můžete mluvit sami se sebou – o svých plánech, o minulém víkendu, komentujte politiku, knihu, kterou jste četli… Prostě předstírejte, že to vyprávíte svému dobrému příteli. Důležité! Pokud vám chybí nějaké slovíčko, nehledejte ho ve slovníku. Snažte se najít jiný způsob, jak se vyjádřit.
  2. Druhá strategie je velmi důležitá! Pokud ji zamítnete, vaše plány naučit se plynně cizí jazyk budou velmi nestabilní. A proto si VYBLOKUJTE v kalendáři 2-3 hodiny týdně, kdy se budete věnovat cizímu jazyku. Vytvoříte si tak rytmus, rutinu, a to vás přiblíží vašemu cíli :-) Jinak vás pohltí každodenní starosti a práce, a cizí jazyk bude pouze nedosažitelnou vidinou.
  3. Připravte si SEZNAM TÉMAT, o kterých chcete konverzovat v cizím jazyce. Mohou to být vaše koníčky, literatura, filmy, politika… Najděte si slovíčka, která potřebujete a která vám chybí. Hledejte na internetu, najděte si stránky, které vás zajímají, nechte si posílat newslettery apod. Bude to dvojitá radost! Témata, která vás zajímají, a k tomu v cizím jazyce, který chcete zlepšit a ovládat s lehkostí.

Pro kterou strategii se rozhodnete? Ideální je aplikovat všechny tři, protože jsou velmi provázané. Ale každý krok se počítá :-), i ten sebemenší.

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

23. 9. 2019