Začíná to dávat smysl!

Znáte to. Začnete se učit nový jazyk a všechno v něm je naprosto „cizí”. Slovíčka vám nic nepřipomínají, máte problém si je zapamatovat, gramatika má úplně jiná pravidla než ve vaší mateřské řeči. A pak...jednou …přijde konečně TEN moment!


Zjistíte, že i v tomto jazyce je to uspořádané, jedno navazuje na druhé, panuje nějaká vnitřní logika. Tento moment prozření mám hodně ráda :-) Jazyk se od této chvíle osvojuje řekněme exponenciálně. Je to jako puzzle. Na začátku nevidíte nic, žádný obrázek, žádnou návaznost, ale pak jsou obrysy hotové a vy už jen vyplňujete. Stavba jde daleko rychleji.

Nějak podobně jsem to měla s arabštinou. Naučit se nová slovíčka bylo peklo. Nezněla mi vůbec povědomě, nebylo je s čím spojit. Gramatika naprosto odlišná, nic na sebe nenavazovalo. Ale po roce a půl to do sebe začalo všechno zapadat. Vznikal systém, najednou jsem viděla spojitosti mezi slovíčky, kde jsem je předtím neviděla. Už se mi při učení nekouřilo z hlavy a všechno začalo jít lehčeji :-)

Takže určitě nezoufejte a buďte trpěliví. Moment prozření se určtitě blíží! A stále platí: čím častěji budete s jazykem v kontaktu, tím rychleji vám ta skládačka bude dávat smysl.

Klíčová slova: Arabština, Tipy na výuku

Andrea Lippová

31. 5. 2022