Jak se učit více cizích jazyků najednou a nezbláznit se!

Učit se více cizích jazyků současně chce opravdu pevnou vůli, strategii a houževnatost. Pokud chcete uspět, je dobré si před startem uvědomit pár zásadních věcí.


Pokud ještě neznáte žádný cizí jazyk a nevíte, co to obnáší, pak doporučuji si vybrat opravdu jen jeden. Počítejte s tím, že naučit se cizí jazyk musíte VY SAMI, takže k tomu potřebujete čas – PRAVIDELNĚ!! –  a silnou vůli.

Jestliže se rozhodnete pro více cizích jazyků najednou, pak zásadně volte jazyky různého typu. Začít se učit např. španělštinu a italštinou současně vás brzy odradí, protože se vám budou plést podobná slova, koncovky atp.  Samozřejmě se můžete naučit oba jazyky, ale určitě s odstupem času. Ke španělštině si přiberte třeba němčinu,  k italštině ruštinu nebo arabštinu :-) Btw. taková arabština, maďarština nebo čínština se vám s ostatními evropskými jazyky zcela jistě plést nebudou!!

Měli byste se věnovat oběma jazykům každý den, alespoň chvíli (15-30 minut je optimální dávka). Pokud to nejde každý den, tak alespoň obden. Rozhodně nedoporučuji metodu „jeden týden jeden jazyk, druhý týden druhý jazyk”. V mezičase totiž hodně zapomenete a budete se muset pořád vracet. Což je demotivující!

Můžete si jeden jazyk stanovit jako prioritu a věnovat mu zhruba 70% svého času, ve druhém jazyce nasadit pomalejší tempo, a když dosáhnete v prvním cizím jazyce uspokojivou úroveň, priority vyměníte.

Můžete také kombinovat různé metody pro různé jazyky. Zatímco v jednom jazyce se více věnujete poslechu, ve druhém kladete důraz na čtení a pasivní porozumění.

A jako bonbónek závěrem: překládejte mezi dvěma cizími jazyky. Zkuste říct stejné věci v různých jazycích nebo si přečíst jednu knihu ve dvou různých jazycích nebo si přeložit oblíbený text do obou jazyků. Nastavte si jazyk svého mobilu do jednoho z cizích jazyků a občas to prohoďte. Možností je opravdu hodně :-)

Takže držím palce a vzhůru za dobrodružstvím!

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

26. 2. 2019