Kdo četl Simenona?

Dnes už sice nepatří na první místa žebříčků bestsellerů, ale přinejmenším jeho komisař Maigret je a zůstane věčný.


Dnes pro francouzštináře doporučím (a to velmi!) knihu La cravate de Simenon od Nicolase Anciona. Kniha je vhodná od úrovně A2 a výše a je z mé oblíbené kolekce Mondes en VF. Stejně jako Simenon se Ancion narodil v Belgii, a sice v loutkařské rodině. Ancion si libuje ve spojení vtipných a krutých momentů, často jsou jeho hrdinové obyčejní lidé, kteří se dostanou do velmi zvláštních situací. Stejně tak v La cravate de Simenon.

Postavy jsou vykresleny tak bravurně, že vám přímo vyvstávají před očima. Moc toho nenamluví, ale jejich výroky jsou pravé perly. Otec hlavního hrdiny (bankovní úředník) miluje četbu (hlavně detektivek a špionážních románů, ale nepohrdne ani klasiky) a svému synovi, hlavnímu hrdinovi, se snaží vštípit lásku ke knihám: „Quand tu lis, tu n´es plus toi-même, tu es dans la tête de celui qui te raconte l´histoire. Et quand c´est un grand monsieur qui écrit, avec de belles phrases et des histoires qui ont du souffle, c´est comme si l´univers entier était dans ta tête, avec le vent et les nuages, l´amour, la peur et le coeur qui bat plus vite.“ (str. 24).

V centru dění jsou rodinné vztahy, jejich jednoduchosti i složitosti. Svou upřímnou zpovědí vás kniha opravdu chytí za srdce, tažke kromě zlepšení francouzštiny si s sebou odnesete i vzpomínku na dojemný příběh.

Hodnocení (5-1):

zábava: + + +

dobrodružství/napětí: ++

láska/vztahy: +++

celkem: +++++

 

 

Klíčová slova: Francouzština, Četba

Andrea Lippová

1. 3. 2021