Katalánsky jen v Barceloně (català)?

Budete se divit, ale katalánsky se domluvíte až s deseti miliony lidmi. Největší počet žije samozřejmě v Katalánsku (hlavní město Barcelona) , Valencii, Aragonu a na Baleárech (tzn. Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera). Avšak katalánština je také jediným úředním jazykem v Andoře, dále pak existuje několik menších regionů ve Francii a na Sardinii, kde si můžete katalánštinu procvičit :-)


Stejně jako ostatní románské jazyky se katalánština vyvinula z vulgární latiny. Je to samostatný jazyk, nejedná se o žádný španělský dialekt. Zvukově mi připomíná španělštinu namíchanou s portugalštinou, okořeněnou prvky francouzštiny a italštiny. Protože se katalánsky hovořilo na území, které nebylo ovlivněno arabskou okupací, má katalánština na rozdíl od španělštiny méně slovní zásoby odvozené z arabštiny.

Katalánštinu můžete studovat i nás, v kurzech nebo přímo na univerzitě na katedře romanistiky.

Ale proč vůbec uvádím katalánštinu? Po pravdě řečeno kvůli Barceloně. Město, které mne uchvátilo, jako málo které jiné. A až tam příště pojedu, tak se na tu katalánštinu lépe připravím. A až tam pojedete vy, tak určitě ochutnejte Crema de orujo, alkoholický nápoj, který barvou sice připomíná baileys, ale je o hodně silnější, protože se vyrábí z vínovice.  A to už ani nemluvím o pekárnách a cukrárnách, kterých je na každém kroku několik. A v noci se nechte uchvátit večerní prohlídkou Casa Milà s videomappingem na střeše. V Barceloně se určitě nudit nebudete!

 

Praktické ukázky z jízdy autobusem J po Barceloně:

propera parada – kat.

próxima parada – šp.

El senyal acústic indica el moviment de la rampa. – kat.

La seňal acústica indica el movimento de la rampa. – šp.

 

A ještě jedna praktická ukázka, tentokrát snídaně (esmorzars), ale už bez překladu :-), poraďte si:

Clàssic

Suc de taronja natural

Croissant, ensaïmada o boldnut

Café, café amb llet o tallat

 

Klíčová slova: Katalánština, Cestování

Andrea Lippová

2. 5. 2019