Německá četba pro začátečníky

Začátky němčiny nejsou jednoduché. Na rozdíl od angličtiny je potřeba obšírnější gramatický základ, aby se dalo plynule komunikovat. Ale i pro začátečníky existuje vhodně upravená četba.


Kniha Ein Toter zu viel (volně přeloženo: Mrtvola navíc) z nakladatelství Cornelsen je napínavá a přináší zajímavé informace z oblasti Vídně, kde se příběh odehrává. Na pozadí neúmyslné vraždy se dozvíte něco o části Vídně zvané Grinzing, která je turisty velmi vyhledávaná.  V textu jsou použity specifické rakouské/vídeňské výrazy, které jsou pod čarou srozumitelně vysvětleny. Kromě typického pozdravu Grüss Gott! najdete i hovorové výrazy typu „ein gescherter Hund” nebo „die Watsch´n”.

Víte, co je to Heuriger? „Heuer” znamená „in diesem Jahr” (letos), „heurig” je tudíž letošní a „Heuriger” je letošní víno nebo velmi specifický vinný sklípek v Rakousku, ve kterém smí být otevřeno jen určitý počet dnů v roce a mohou se v něm podávat pouze domácí jídla. Samozřejme se to v turisticky obléhaných oblastech nebere tak doslova, proto je lepší vyzkoušet opravdu typické Heuriger někde za Vídní . To, že mají otevřeno, poznáte většinou podle větvičky, vystrčené nade dveřmi, často různě ozdobené nebo osvětlené, což znamená, že mají „ausg´steckt” (takže pozor! ein Heuriger nemá auf nebo zu :-)

Nakladatelství Cornelsen vydalo adaptovaných knih mnohem víc, vřele doporučuji!

Hodnocení (5-1):

zábava: + + +

dobrodružství/napětí: +++

láska: +

celkem: ++++

Klíčová slova: Němčina, Četba

Andrea Lippová

18. 12. 2023