Letní prázdninová četba

Léto, prázdniny, dovolená – čas spojený s lenošením a četbou knih. Čtení cizojazyčných knih je velmi vhodnou metodou pro upevnění a rozvíjení jazykových znalostí. A to hned z několika důvodů.


Čtení je zábava. Není to suché a nezáživné biflování slovíček ani mechanické procvičování gramatiky. Jde o přirozený proces učení slovíček a slovních spojení v kontextu, což je VELMI důležité. Slovíčka si vždy lépe zapamatujete v kontextu než jednotlivě. Nebojte se vypisovat si celá spojení nebo věty, které se vám zdají být zajímavé a potřebné. Při čtení cizojazyčných knih se vám v hlavě ukládají celé větné konstrukce, které vám později pomohou při vlastním vyjadřování. Bude pak pro vás daleko přirozenější vytvářet věty. Budete prostě „tak nějak intuitivně” vědět, jak na to.

Knihy vám pomohou prolomit bariéry, které máme často při mluvení v cizím jazyce. Když čtete a rozumíte, máte z toho dobrý pocit a posilujete si sebevědomí. Opadává strach z neznámého :-)

Volba knihy je velmi důležitá. Nevybírejte si knihy příliš obtížné. Měli byste rozumět zhruba 70-80%, jen tak budete schopni porozumět pomocí kontextu neznámým slovíčkům. A rozhodně nehledejte každé neznámé slovíčko ve slovníku! Zkazilo by vám to radost ze čtení. Pokud je to nutné, vyhledejte si jen ta nejnutnější, která potřebujete k porozumění textu. Ale vždy v kontextu!!!

Dnes doporučím pro francouzštináře od úrovně A2 úsměvný příběh Roalda Dahla „Un amour de tortue”. Příběh o tom, že láska kvete v každém věku, jen někdy je jí třeba trošku pomoci :-) Příběh vás určitě potěší a pomůže vám procvičit a upevnit francouzská slovesa v základních časech.

Malá ukázka na závěr:

M. Hoppy habitait un petit appartement, situé tout en haut d´un grand immeuble de béton. Il vivait seul. It avait toujours été un homme solitaire, et maintenant qu´il avait pris sa retraite, il était plus seul que jamais. M. Hoppy avait deux passions dans la vie. La première, pour les fleurs qu´il cultivait sur son balcon. Elles y poussaient dans des pots, des bacs et des paniers; l´été, sa petite terrasse éclatait de mille couleurs. La seconde passion de M. Hoppy était un secret qu´il gardait au plus profond de son coeur.

Hodnocení (5-1):

  • zábava: + + +
  • dobrodružství: +
  • láska: ++
  • celkem: ++++

Klíčová slova: Francouzština, Tipy na výuku, Četba

Andrea Lippová

8. 8. 2018