Bojíte se mluvit?

No tak to věřte, že nejste sami. Většina mých studentů je při první konverzaci velmi nervózní, bojí se říct cokoli v cizím jazyce a pořád se mi snaží vysvětlit, že je na střední škole nic nenaučili a pak ten jazyk dlouho nepoužívali atd. Někteří se dokonce chtějí nejprve učit doma slovíčka, aby mi pak třeba za půl roku mohli zavolat. :-)


Strach z mluvení v cizím jazyce překonáte v kurzech s malým počtem studentů (ideálně kolem pěti), v individuálních kurzech nebo třeba v kurzech přes skype či telefon. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se moje španělština pohnula teprve po jazykovém kurzu přes telefon. A to dokonce tak, že jsem ústní část závěrečné zkoušky měla lepší než písemnou.

Při výuce přes telefon chybí mimojazykové vjemy. Lektora nevidíte, nemůžete gestikulovat nebo naznačit mimikou, co právě cítíte. Musíte vše vyjadřovat slovy, a to vás posouvá dopředu. Zlepšení mluvení je velmi rychlé. Samozřejmě je třeba najít lektora, který nechá prostor vám a nebude vám povídat o sobě a svých zážitcích po větší část výuky :-O

Využijte čas, který trávíte v autě a povídejte si sami se sebou v cizím jazyce. Zkuste vše detailně popisovat, jako kdybyste mluvili svou rodnou řečí s nějakým kamarádem nebo kamarádkou. Zjistíte, která část slovní zásoby vám chybí a můžete si ji následně doplnit.

Zkuste mezi přáteli najít někoho, kdo s vámi bude mluvit v cizím jazyce. Já mám kamarádku (mou bývalou lektorku), se kterou si povídám výhradně španělsky. A myslím, že je to přínosné pro nás obě :-) Tak vám držím palce!

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

29. 5. 2018