Bojíte se mluvit?

No tak to věřte, že nejste sami. Většina mých studentů je při první konverzaci velmi nervózní, bojí se říct cokoli v cizím jazyce a pořád se mi snaží vysvětlit, že je na střední škole nic nenaučili a pak ten jazyk dlouho nepoužívali a všechno zapomněli. Někteří se dokonce chtějí nejprve učit doma slovíčka, aby mi pak třeba za půl roku mohli zavolat. :-)


Strach z mluvení v cizím jazyce překonáte v kurzech s malým počtem studentů (ideálně kolem pěti), v individuálních kurzech nebo třeba v kurzech přes skype či telefon. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se moje španělština pohnula teprve po jazykovém kurzu přes telefon. A to dokonce tak, že jsem ústní část závěrečné zkoušky měla lepší než písemnou a povídala jsem si se zkoušejícím o všem možném a s chutí! :-)

Při výuce přes telefon chybí mimojazykové vjemy. Lektora nevidíte, nemůžete gestikulovat nebo naznačit mimikou, co právě cítíte. Musíte vše vyjadřovat slovy, a to vás posouvá rychle dopředu. Zlepšení komunikačních schopností je velmi svižné. Samozřejmě je třeba najít lektora, který nechá prostor hlavně vám a nebude vyprávět jen o sobě a svých zkušenostech :-O

TIP! Využijte čas, který trávíte v autě a povídejte si sami se sebou v cizím jazyce. Zkuste vše detailně popisovat, jako kdybyste mluvili svou rodnou řečí s nějakým kamarádem nebo kamarádkou. Zjistíte, která část slovní zásoby vám chybí a můžete si ji následně doplnit. Nepřekládejte v hlavě a automatizujte si tak cizí jazyk, aby se stal vaší druhou přirozeností.

Nepodceňujte poslech! Poslechněte si něco pro vás zajímavého (nejlépe několikrát totéž) a přeříkejte si, co jste zrovna slyšeli. Nebo si přečtěte knihu či článek na internetu a nahlas shrněte obsah toho, co jste se dozvěděli. Využijte každou možnost pro komunikaci v cizím jazyce a chyb se rozhodně nebojte, chyby vítejte, protože právě ty vás posouvají dopředu!

Zkuste mezi přáteli najít někoho, kdo s vámi bude mluvit v cizím jazyce. Já mám kamarádku (mou bývalou lektorku), se kterou si povídám výhradně španělsky. A myslím, že je to přínosné pro nás obě :-) Tak vám držím palce!

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

23. 9. 2023