Proč je důležité dělat chyby?

Chyby jsou našimi jedinými spolehlivými spojenci, kteří nás v cizím jazyce posouvají dopředu! A chybovat je přece lidské :-)


Když chybujeme, cítíme se často neschopní a naštvaní. Nepochválíme se za to, že komunikujeme v cizím jazyce, spíše se pokáráme za to, že jsme udělali chybu, že nejsme perfektní. Negativní emoce avšak zhoršují naši schopnost vstřebávat nový jazyk, jsou tedy kontraproduktivní.

K ostatním se  tak nechováme. Když s námi mluví nějaký cizinec, kamarád, který v našem jazyce dělá chyby, jsme shovívaví a taktně ho opravujeme. Nad jeho chybnými koncovkami se jen usmíváme. Oceňujeme, že i přesto s námi mluví v jazyce, který je pro něj cizí. Proč se tedy nechováme podobně i k sobě?

Přitom právě chyby jsou našimi velkými pomocníky. Chybovat je požehnání. Co bychom se naučili, kdybychom nedělali chyby? Jak byste se naučili chodit, kdybyste stokrát nespadli? Dovolme si proto dělat chyby! Mluvme, komunikujme, dělejme chyby, opravujme se, chvalme se a postupujme tak dopředu! Chybu za chybou, krok za krokem.

Vezměme si příklad z Edisona, z jeho vytrvalosti a pozitivního myšlení. Edison o všech svých neúspěšných pokusech a experimentech mluví takto: „Není pravda, že bych selhal 10 000 krát. Prostě jsem nalezl 10 000 způsobů, které nefungují..“

Takže se určitě nebojte experimentovat :-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

20. 1. 2022