Francouzská literatura - Katherine Pancol

Kdy začít číst francouzskou literaturu v originále? Samozřejmě hned, jakmile to vaše schopnosti dovolí!!


A pokud nedosáhnete hned na originál, začněte klidně knihami adaptovanými na vaši úroveň, doporučuji třeba La Collection Mondes en VF. Pokud vybíráte knihu v originále, je dobré si ji před koupí prolistovat a přečíst alespoň 1-2 stránky. Styl každého autora je jiný - a pro začátek se moc nehodí styly popisné, dejte přednost dialogům a konkrétnímu ději.

Začátek knihy bývá vždy nejobtížnější, proto se nenechte hned odradit. První dvě tři strany si přečtěte víckrát, zapracujte na slovní zásobě, pak si už stačí vyhledávat jen slovíčka nutná pro porozumění děje. Raději si vypisujte slovní spojení nebo celé věty, v kontextu se slovíčku učí daleko lépe :-)

Pro úroveň B2 a výše doporučuji knihy Katherine Pancolové, které jsou vždy zajímavě vystavěné a slovní zásobu rozvíjejí tak akorát. Napříkld román v dopisech Un Homme à distance vás vtáhne do korespondence knihovnice a neznámého muže, který se vydává za cestovatele. Nejenže budete svědky rozvíjející se vášně, ale kniha vám rovněž poskytne typy na další francouzskou literaturu. (Dis-moi ce que tu lis, je te dirai qui tu es et comment tu aimes.) Závěr knihy je velmi překvapující, až šokující.

V knize se setkáte se zajímavými myšlenkami a podněty k zamyšlení:

La souffrance, c´est magnifique quand on en guérit, quand on la transforme en compassion.

Je possédais beaucoup, mais je n´avais rien.

Klíčová slova: Francouzština, Četba

15. 3. 2021