Proč se proboha učíš albánsky?

Já vlastně tak úplně nevím :-O Spustila to před rokem a půl dovolená v Albánii, kde moc cizí jazyky nefrčí, a pak už mě to nepustilo.


Dobrodružství bylo sehnat nějakou jednoduchou učebnici, která by mi pomohla se rozmluvit. Moc toho u nás nemáme, ale kdo hledá najde. Taky jsem si vypomohla čerstvě vydanou učebnicí albánštiny v německém nakladatelství Hueber, která se opravdu povedla. Začátek mi přišel, přiznám se, trochu „divný”. Nic mi to nepřipomínalo, sem tam trochu francouzštiny, italštiny nebo arabštiny. Výjimečně jsem narazila i na slovanský původ slova. Byla jsem trpělivá, pravidelně se k albánštině vracela a čekala na ten moment s velkým M, který přijde vždy, když jste pokorní a vydržíte.

Samozřejmě jsem hledala na youtube rozhovory, pouštěla si dialogy, snažila se vstřebat správnou výslovnost. Zhruba po roce jsem sehnala další úžasnou učebnici, která mi dovysvětlila to, kde jsem se zatím ztrácela a vše začalo dostávat tvar, logiku, systém a koukla na mne krása albánského jazyka.

Dnes se vždy těším, když si na albánštinu najdu chvilku. Slovíčka mi už přijdou „normální”, gramatika je prostě jiná než ta naše, ale je srovnatelná s jinými jazyky a jsem ráda, že jsem svou vnitřní výzvu přijala a nenechala se nikým zviklat.

Takže proč se proboha učím albánsky? Protože je to krásný jazyk! :-)

Klíčová slova: Albánština

Andrea Lippová

22. 1. 2021