Četba pomáhá!

Já bych řekla, že je přímo zásadní, pokud se chceme v cizím jazyce posunout na nějakou lepší úroveň.


Vždy se těším na bod zlomu, kdu budu moci začít číst knížky v cizím jazyce. Je to pro mne absolutně úžasný zážitek přečíst si oblíbenou knihu v originále!

Čtením se vám ukládají slova a celé věty použité v kontextu, není to suché učení se slovíček. Vidíte v realitě, jak se dají konkrétní slovíčka použít, někdy vás překvapí různá slovní spojení nebo obraty. Pokud si chcete knihu jen tak užít, tak čtěte a nepřekládejte si slovíčka, která neznáte. Prožívejte příběh, kontext vám význam slovíček napoví. Avšak můžete číst i aktivněji a v knize si tužkou zaznačit zajímavá slovíčka a vazby, které později přepíšete do pracovního sešitu, excel tabulky, prostě tam, kam si ukládáte nabyté vědomosti. U slovíček je VELMI vhodné opsat si celou frázi/větu, aby se neztratil kontext. Stejně tak je dobré sledovat obtížnější gramatické jevy (třeba použití subjunktivu ve španělštině nebo předložky v němčině).

Klíčový je výběr knihy. Pokud jste začátečníci, Schopenhauerovo filozofické pojednání v německém originále vás asi otráví. Sáhněte klidně po adaptovaných knihách, které jsou uzpůsobeny vaší úrovni a často mají i CD k poslechu. Dnes je jich na trhu velká spousta. Pokud si chcete troufnout na knihu v originále, vybírejte témata, která vás baví. Ideálně do knihy nahlédněte a zkuste si kousek přečíst. Já nepohrdnu ani originální kuchařkou, protože mohu báječně spojit příjemné s užitečným. :-)

 

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

30. 11. 2018