Zkušenosti s lektory

Co patří k povinné výbavě při učení se cizímu jazyku? Tak především je to vaše rozhodnutí, vaše pevná vůle a vaše cíle. Bez toho s vámi nehne ani ten nejlepší jazykový kurz. Nicméně kvalitní lektor/učitel je také důležitou složkou výbavy. A kombinace obojího je téměř zárukou úspěchu :-)


Avšak při výběru lektora to někdy nebývá jednoduché. Pokud nechodíte do skupinového kurzu (max. počet by neměl přesáhnout 8 osob, jinak se nic nenaučíte), tak máte možnost učit se individuálně, s pomocí lektora. I ti ovšem mají různou úroveň. Co na tom, že je lektor rodilý mluvčí, ale má prakticky nulové pedagogické schopnosti. Hodina se vleče, lektor si prohlíží své nehty a uvažuje, na co by se vás tak ještě zeptal, hlavně že to odučí a dostane zaplaceno. Jaká úleva, když je další lektor hovorný, připravený, ale pro samou radost z poslouchání sama sebe (jak mu ten jazyk pěkně jde) vás ale nepustí ke slovu. Takže se naučíte skvěle přitakávat třeba ve španělštině, ale subjuntivo a jiná jazyková úskalí vám zůstanou utajena. Jaká úleva nastane, když konečně najdete lektora, který má skvělé jazykové znalosti, pedagogické schopnosti, nechá vás promluvit a navrch vám třeba prozradí i spojitosti mezi různými jazyky či věcmi, které v klasických učebnicích nenajdete. Takže muchas gracias Mario :-) a vám mnoho zdaru při volbě lektora!

PS: Poznávací znamení, že by to mohl být ten pravý – zhruba po 60 minutách individuální výuky máte pocit, že jste propotili tričko a nutně potřebujete ledovou sprchu. A to i v době tuhé zimy ;-)

Klíčová slova: Tipy na výuku

Andrea Lippová

17. 6. 2019